Levon Biss JeeYoung Lee Helena Blomqvist Scarlett Hooft Graafland

Workshops

burcubocekler_atolyefotograf_03

SUN PRINTING WORKSHOP WITH BURCU BÖCEKLER

October 2, Saturday
13:00 pm – 15:00 pm
Yapı Kredi bomontiada

The sun printing technique (Cyanotype/Blueprinting), is a method, using both the sunlight and chemical materials, dating back to the earliest years of photography, when nobody smiled at the camera and the concept of the selfie did not even exist. This workshop will be run by Burcu Böcekler and she will talk about the history and secrets of this technique. Workshop participants will also be able to experience the process of photoprint production, using the Cyanotype method.

Having gained popularity in recent years, the sun printing technique lies in stark contrast to the rapid visual consumption of our age,  enabling the user to experience every moment of the image formation process.

DETAIL

Galata-Atolye-MetinCavus (1)

EXPLORATION ROUTE WITH METİN ÇAVUŞ
GALATA WALLS PHOTOGRAPHY EXCURSION

October 3, Sunday
15:00 pm – 17:00 pm
GALATA TOWER

In this tour, we explore the Galata Walls with Metin Çavuş, whose scholarly work on photography zooms into urban and natural environments, with the opportunity to photograph the textures of the cityscape, as they change with every step.

 

The city walls of Galata, which still exist in a fragmented form to this   day, originally demarcated the boundaries of a self-contained city , but now they have been repurposed – as the walls of cafés or workplaces. Its bastions, on the other hand, have been transformed into small metal workshops, stuck between concrete structures. In this tour, we explore the Galata Walls, traversing a unique route and photograph them, as the urban texture alters throughout our excursion.

DETAIL

Screen Shot 2021-09-15 at 00.25.13

MUSEUM GAZHANE

October 6, Wednesday
15:00 pm – 17:00 pm
Museum Gazhane

Can an industrial building be a ‘home’? What can a 19th century gasworks   tell us today? Following a conversation between Gülsün Tanyeli (Department of Architecture at İstanbul Technical University) and Özgür Boran (Museum Gazhane project’s construction site manager) , we will proceed to a photography workshop with Tomas Hetmanek.

At the Hasanpaşa Gazhanesi, gas production began in 1892, for use in lighting closure in 1993, the question of its preservation had not been a matter of concern to local authorities.

DETAIL

Burcu Böcekler-Yıldız Atölye (2)

HISTORICAL TREES AND PHOTOGRAPHY EXCURSION IN YILDIZ GROVE WITH BURCU BÖCEKLER

October 7, Thursday
16:00 pm – 18:00 pm
YILDIZ GROVE

Yıldız Grove, which hosts a select portion of the monumental trees in İstanbul, is at the centre of this workshop and these trees are its subjects. While exploring the trees with research assistant, Burcu Böcekler, who works on the theory and history of photography, we also reach towards their history, in their roots.

 

This photography workshop will take place as a promenade full of conversations and will be held in one of the most important natural landmarks of the city. London plane trees, mastic trees, kermes oaks, Calabrian pines, ash trees, and oriental planes… Yıldız Grove, also known as the Yıldız Garden, is currently home to some of the most monumental trees in Istanbul. The route we will take for this workshop will allow us to seek the traces of trees and photograph their unique textures and forms.

DETAIL

EXPERIENTIAL WORKSHOP: PAINT YOUR BODY WITH LIGHT

October 9, Saturday
14:00 pm – 16:00 pm
Atatürk Library Gümüşsuyu Taksim

An experiential workshop where movement, the body, and light come together.

This workshop comprises of two exhilarating experiences: Entering the empty tunnels of Taksim metro and learning the light painting technique. Using this technique allows the traces of a light source, that moves in a dark environment, to be recorded with long exposure.

The workshop will begin with a brief dance class, led by dancer and choreographer, Canan Yücel Pekiçten, which will focus on the relationship between space and the body, before moving onto Metin Çavuş’s light painting technique demonstration.

After this brief training session, engaging with the body, the light and the harmony between them, workshop participants will follow the movements of the professional dancer, allowing them to experience the light painting technique, by moving their bodies.

DETAIL

Fotoğrafçılığın ilk yıllarından yani henüz kimsenin fotoğraf makinasına bakarken gülümsemediği, hatta selfie’nin dahi var olmadığı yıllardan kalan bir yöntem olan güneşle baskı tekniğinde (Cyanotype/Mavi baskı) hem güneş ışığından hem de kimyasal malzemelerden faydalanılmaktadır. Son senelerde yeniden popüler olan yöntem, çağımızın hızlı görsel tüketimine bir tezat ve alternatif olarak imajın oluşumunun her anının deneyimlenmesini sağlıyor. Koyu Prusya mavisi üstündeki gölgelerle canlanan gizemli fotoğrafların baskı yöntemi, Burcu Böcekler tarafından anlatılacak atölyede tekniğin tarihi ve sırları paylaşılacak, aynı zamanda katılımcılar Cyanotype yöntemi ile fotoğraf baskısını deneyimleme fırsatı bulacaklar. 

Not: Katılımcılara atölyede gerekli olacak tüm materyaller atölye yürütücüsü tarafından sağlanacaktır. 

BURCU BÖCEKLER HAKKINDA

Burcu Böcekler 1980 yılında İzmir’de doğdu. Ege Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nde lisans, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Bölümü’nde yüksek lisans, yine Ege Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nde doktora eğitimini tamamladı. 2009 yılından beri Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, Fotoğraf ve Video Anasanat Dalı’nda araştırma görevlisi olarak çalışıyor, fotoğraf teorisi ve tarihi ile ilgili araştırmalar yapıyor. 2005 ve 2006 yıllarında Aigai antik kentindeki arkeolojik kazı sürecini belgeleyen Burcu Böcekler, 2014 ve 2016 yıllarında Helsinki Photomedia Uluslararası Fotoğraf Konferansı’na konuşmacı olarak katıldı. 2016 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi’nde, ‘Cyanotype Istanbul’ ve 2017 yılında İstanbul Galata’daki Lomography Embassy Store’da, tarihi yarımadadaki Bizans yapılarının fotoğraflarından oluşan ‘Panoramik İzler’ olmak üzere iki kişisel sergi açtı.

SUN PRINTING WORKSHOP WITH BURCU BÖCEKLER

Number of Participants: Maximum 15 People
Workshop Date: October 2 Saturday
Time: 13:00 pm – 15:00 pm
Meeting Point: Bomontiada

Full capacity.

Please register for the workshop via our website: 212photographyistanbul.com By attending the workshop, participants agree that 212 Photography Istanbul reserves the right to use their names and works for promotional purposes. Those wishing to attend the workshop, but withhold their name and work from being used for such purposes must email contact@212photographyistanbul.com.

Galata’da çok sevdiğimiz ve oldukça popüler cafelerin duvarlarında Cenevizliler’in izleri var dersek çok da şaşırmazsınız herhalde. Ama bu izlerin aslında Bizans Dönemi’nde inşa edilen Galata Surları’nın parçaları olduğunu söylersek bu gezimizde deneyimleyeceğiniz tarihi İstanbul hakkında ipucunuz olur. Günümüze çok azı gelebilmiş Galata Surları’na ait duvarlar, zamanında bölgeyi kendi içinde ayrı bir kent haline getirmiş olsa da şu an artık bir ya bir cafenin ya da bir işyerinin duvarı olarak kullanılmakta, burçları ise küçük metal atölyelere dönüştürülmüş durumda, betonarme yapılar arasına sıkışmış haldedir. Bu keşif turumuzda, Galata surlarını özgün bir rota izleyerek keşfediyoruz ve her adımda değişen kentsel doku ile birlikte fotoğraflıyoruz.

Metin Çavuş Hakkında

Metin Çavuş, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde mühendislik lisansını tamamladıktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde sanat ve tasarım üzerine yüksek lisans ve doktora yaptı. 2014 yılından beri Özyeğin Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, İletişim Tasarımı Bölümü’nde tam zamanlı öğretim üyesi olarak sinema, fotoğraf ve çağdaş sanat dersleri veriyor. Aynı zamanda belgesel yönetmeni olan Çavuş’un Kutluğ Ataman isimli belgesel filmi, uluslararası film festivallerinde ve saygın sanat galerilerinde gösterildi ve DVD olarak satışa sunuldu. Uluslararası çağdaş sanatçılarla, onların yaratıcı ekiplerinin bir üyesi olarak çalışan Çavuş’un sanat eserleri Tate Britain, SFMOMA ve Venedik Mimarlık Bienali gibi önemli sanat kurumlarında ve etkinliklerinde sergilendi. Fotoğraf çalışmaları, şehir ve doğa katmanları üzerine yoğunlaşan Çavuş’un İstanbul surlarının siyah beyaz fotoğraflarının yer aldığı kitabı Yüce ve Yalnız – Sublime And Secluded 2019’da yayınlandı.

EXPLORATION ROUTE WITH METİN ÇAVUŞ
GALATA WALLS PHOTOGRAPHY EXCURSION

Number of Participants: Maximum 20 People.
Workshop Date: October 3 Sunday
Time: 15:00 pm – 17:00 pm
Meeting Point: Galata Kulesi

Full capacity.


Required Equipment:
Participants must bring their own cameras/ phones. For your safety and enjoyment, we advise wearing comfortable shoes for this tour.

Please register for the workshop via our website: 212photographyistanbul.com By attending the workshop, participants agree that 212 Photography Istanbul reserves the right to use their names and works for promotional purposes. Those wishing to attend the workshop, but withhold their name and work from being used for such purposes must email contact@212photographyistanbul.com.

Mekanı anlamak ve ona artık farklı bir gözle bakmak için nasıl verilere ihtiyacınız var? Tarihi bilgilere? Gerçek anılara? Mimari anlatımlara? Taşların arasından sızan ışıkları yakalamaya? Tüm bunlar için Müze Gazhane Keşfi Atölyesi hazır. Onlarca sembolik anlatımı içinde barındıran Müze Gazhane, kendi varlığı ile bir sembol aslında. Zamanla yaşadığı değişim, endüstriyel duygudan sanat alanı haline gelmesi, yıkım kültürü içinde tarihi hatırlatan mimari… Tüm bunlar atölyede konuşulacak, tartışılacak, öğrenilecek ve hatta fotoğraflanılacak konular. Atölyenin açılışında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü Hocalarından Gülsün Tanyeli ve Müze Gazhane’nin yapım sürecinde şantiyenin başında olan Özgür Boran mekanın tarihini ve teknik bilgilerini aktarıyor. Ardından uzun yıllardır İstanbul’da yaşayan Çek asıllı fotoğraf sanatçısı Tomas Hetmanek ile mekanla ilişkimizi derinleştirmek için endüstriyel yapıların insan kullanımına açık hale gelmesi ve farklı bir ruh kazanması üzerine bir fotoğraf turuna çıkıyoruz.

Tomas Hetmanek was born in 1982 in Sumperk, Czech Republic. He graduated from Masaryk University in Brno, Czech Republic as a Bc. of Social Pedagogy in 2002. Tomas Hetmanek is working with photographic medium since 2015. He is a self taught photographer and historical processes educator. In his work he is using primarily large format view camera and alternative photographic processes. 

*Jotun sponsorluğunda

MUSEUM GAZHANE

Number of Participants: Maximum 20 Poeple.
Workshop Date: October 6 Wednesday
Time: 15:00 pm– 17:00 pm
Meeting Point : Müze Gazhane

Full capacity.


Required Equipment:
Participants must bring their own cameras/phones.

Please register for the workshop via our website: 212photographyistanbul.com By attending the workshop, participants agree that 212 Photography Istanbul reserves the right to use their names and works for promotional purposes. Those wishing to attend the workshop, but withhold their name and work from being used for such purposes must email contact@212photographyistanbul.com.

Bu fotoğraf atölyemizde İstanbul’un tarihi yeşil alanlarından bir tanesi olan Yıldız Korusu’nu fotoğraflıyoruz. Yıldız Bahçesi olarak da adlandırılan Yıldız Korusu günümüzde İstanbul’un anıt ağaçlarından bir kısmına ev sahipliği yapmaktadır ve bu özelliği ile kentin en önemli doğal miraslarından bir tanesidir. Bu doğal miras alanı içinde Londra çınarları, sakız ağaçları, kermes meşeleri, kızılçamlar, dişbudak ağaçları ve doğu çınarları bulunmaktadır. Bu fotoğraf rotamızda bu ağaçların izini sürüyoruz ve eşsiz formlarını fotoğraflıyoruz. Koru içinde yaptığımız yürüyüşümüzde korunun sahip olduğu eşsiz görsel doğal güzellikleri keşfederken diğer yandan da tarihini öğreniyoruz. 

HISTORICAL TREES AND PHOTOGRAPHY EXCURSION IN YILDIZ GROVE WITH BURCU BÖCEKLER

Number of Participants  Maximum 15 People
Workshop Date: October 7 Thursday
Time: 16:00 pm -18:00 pm
Meeting Point: Yıldız Parkı Çırağan Entrance 

Full capacity.


Required Equipment:
Required Equipment Participants must bring their own cameras/ phones. For your safety and enjoyment, we advise wearing comfortable shoes for this tour.

Please register for the workshop via our website: 212photographyistanbul.com By attending the workshop, participants agree that 212 Photography Istanbul reserves the right to use their names and works for promotional purposes. Those wishing to attend the workshop, but withhold their name and work from being used for such purposes must email contact@212photographyistanbul.com.

Bu atölye iki ayrı heyecan verici deneyim vaad ediyor: İlki, Taksim metrosunun boş yaklaşım tünellerine girmek, ikincisi ise ışıkla boyama tekniğini öğrenmek. Fotoğrafçılıkta “ışıkla boyama” olarak bilinen teknikte fotoğrafçı, karanlık bir ortamda hareket eden bir ışık kaynağının izini uzun pozlama yaparak kayıt altına alır. Işığın amaca uygun hareket ettirilmesi ile ortaya çıkan şekiller kontrollü olarak çeşitlendirilir. 

Bedenin ışıkla uyumlu hareket ettirilmesi için bu atölyede önce dans sanatçısı ve koreograf Canan Yücel Pekiçten mekan ve bedenin ilişkisine yönelik kısa bilgilendirici bir dans uygulaması yaptıracak. Ardından fotoğrafçı Metin Çavuş ışıkla boyama tekniğini uygulamalı olarak gösterecek. Kısa eğitimin tamamlanmasından sonra katılımcılar dilerlerse atölyede olacak profesyonel dansçının hareketlerini takip ederek pozlama yapabilecekleri gibi kendi bedenlerini kullanarak da ışıkla boyama fotoğrafları çekebilecekler. 

Katılımcıların rahat hareket edebilecekleri koyu renk giysiler ve ayakkabı tercih etmeleri tavsiye edilir

METİN ÇAVUŞ HAKKINDA:

Metin Çavuş, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde mühendislik lisansını tamamladıktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde sanat ve tasarım üzerine yüksek lisans ve doktora yaptı. 2014 yılından beri Özyeğin Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, İletişim Tasarımı Bölümü’nde tam zamanlı öğretim üyesi olarak sinema, fotoğraf ve çağdaş sanat dersleri veriyor. Aynı zamanda belgesel yönetmeni olan Çavuş’un Kutluğ Ataman isimli belgesel filmi, uluslararası film festivallerinde ve saygın sanat galerilerinde gösterildi ve DVD olarak satışa sunuldu. Uluslararası çağdaş sanatçılarla, onların yaratıcı ekiplerinin bir üyesi olarak çalışan Çavuş’un sanat eserleri Tate Britain, SFMOMA ve Venedik Mimarlık Bienali gibi önemli sanat kurumlarında ve etkinliklerinde sergilendi. Fotoğraf çalışmaları, şehir ve doğa katmanları üzerine yoğunlaşan Çavuş’un İstanbul surlarının siyah beyaz fotoğraflarının yer aldığı kitabı Yüce ve Yalnız – Sublime And Secluded 2019’da yayınlandı. 

CANAN YÜCEL PEKİÇTEN HAKKINDA:

Çalışmaları İstanbul, Utrecht, Vilnius, Gdansk, Göteborg, New York, Torino, Pamplona, Paris, Amsterdam ve Lizbon’da olmak üzere çeşitli festival ve mekanlarda sergilenen Canan Yücel Pekiçten, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı Çağdaş Dans Ana Sanat Dalı öğretim üyesi ve aynı zamanda koreograf ve dans sanatçısı. Polonya’da düzenlenen 8. Gdansk Dans Festivali’nde birincilik ödülü olan Pekiçten, Saari Residence (Kone Vakfı, Finlandiya), 3:e Våningen (İsveç), Movement Research (ArtsLink, ABD), Espace Darja (Fas), Tanzhaus nrw (Almanya), A Corner in the World (Türkiye), La Cité Internationale des Arts’ (Fransa), Dansmakers Amsterdam’da (BMCT Program, Hollanda) konuk sanatçı programlarına katıldı. Pek çok koreograf ve çağdaş sanatçıyla ortak çalışmalar yürüttü, eserlerinde dans sanatçısı olarak yer aldı ve 58. Venedik Bienali’ne katıldı. Yürüttüğü araştırma ve çalışmalar oryantalizm, toplumsal sınıflar, kadınlıkla bağlantılı temalar ve kültürel temsiller üzerine yoğunlaşıyor.

EXPERIENTIAL WORKSHOP: PAINT YOUR BODY WITH LIGHT

Number of Participants: Maximum 20 Poeple
Workshop Date: October 9 Saturday
Meeting Point: Atatürk Library, Gümüşsuyu
Time: 14:00 – 16:00

Full capacity.


Required Equipment: 
In order to optimise the photographic opportunities of this event, attendees are advised to wear comfortable, dark-coloured shoes and clothing.

Please register for the workshop via our website: 212photographyistanbul.com By attending the workshop, participants agree that 212 Photography Istanbul reserves the right to use their names and works for promotional purposes. Those wishing to attend the workshop, but withhold their name and work from being used for such purposes must email contact@212photographyistanbul.com.