Hellen van Meene

Julia Fullerton-Batten

Julia Fullerton-Batten

Eastreet

Alicia Moneva

Jüri

HELLEN VAN MEENE

Sanatçı, Jüri başkanı
Alkmaar, Hollanda

Sanatçı Hellen van Meene daha çok kare formlu ergen kız portreleriyle tanınıyor. İlk kez 1996’da sergilenen işleri o günden bu yana tazeliğini koruyor ve dünyanın çeşitli noktalarında boy gösteriyor. Fotoğrafları, Guggenheim New York ve MoMA da dahil olmak üzere pek çok müzenin koleksiyonunda yer alıyor. Hâlen Heiloo’da yaşayan ve çalışan van Meene’nin ilgilendiği konular arasında natürmort, köpekler ve diğer hayvanlar bulunuyor. İşlerinin temsilciliğini Tokyo’daki Gallery Koyanagi, ve New York’taki Yancey Richardson üstleniyor.

JULIA FULLERTON-BATTEN

Fotoğrafçı
Bremen, Almanya

Julia Fullerton-Batten, ünü ve sergileri dünyaya yayılmış, çok sevilen bir sanat fotoğrafçısı. İşleri, bu alandaki on yıllık deneyimine dayanan 12 ana projeden oluşuyor. Julia’nın kullandığı sinematik aydınlatmayla vurgulanan alışılmamış yerler, yaratıcı alanlar ve sokaktan seçilmiş modeller işlerini diğerlerinden farklı kılan fotoğraf stilinin yapıtaşlarını oluşturuyor.

ALICIA MONEVA

Fotoğrafçı
Madrid, İspanya

Alicia Moneva, kişisel kimliği keşfe çıkan poliptik fotoğraflarla ünlü. Sanatçı, kişisel kimliğin nasıl inşa edildiğine dair ontolojik bir keşif gezisine çıkarken, işlerinde –hafızadan bilince, çocuklukta yaşlılığa– kimliklerimizin belirlenmesinde rol oynayan anahtar olguları ortaya çıkarmayı hedefleyen farklı temalara eğiliyor.

TOMASZ KULBOWSKI

Fotoğrafçı
Lublin, Polonya

Belgesel fotoğrafçısı Tomasz Kulbowski, özel ve kamusal alandaki insanlar ve çevreleri arasındaki ilişkileri inceliyor. Kulbowski’nin arayışı, sıradan, günlük sahneleri eşsiz birer kısa öyküye dönüştürmeyi hedefliyor. 1975’te doğan, Londra ve Sidney’de yaşayan sanatçı çalışmalarını Polonya’nın Lublin kentinde sürdürüyor. İşleri dünyanın birçok noktasında yayınlanan, sergilenen ve ödüller kazanan sanatçı aynı zamanda Uluslararası Sokak Fotoğrafları finalistlerinden biri ve Lublin kent başkanlık bursunun da sahibi. Kulbowski, hâlen Doğu Avrupa’dan sokak fotoğraflarına odaklanan Eastreet inisiyatifi ve yayınının fikir babalığını ve başkanlığını üstleniyor. WorkshopX’te eğitmen olarak görev yapıyor. Sokak fotoğrafçılığı eğitimi veriyor ve bu alanda çalışmaları teşvik ediyor. Kendisi ayrıca Un-Posed sokak fotoğrafçılığı kolektifi üyesi.

ÇAĞLA SARAÇ

Sanat Danışmanı, Doğuş Grubu
İstanbul, Türkiye

1970 Ankara doğumlu Çağla Saraç, 1987 yılında Beyoğlu Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Lisansını Boğaziçi Üniversitesi ve Concordia Üniversitesi Tarih bölümlerinde, yüksek lisansını Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müze Eğitimi Anabilim Dalı’nda tamamladı. 2000-2015 yılları arasında Bilkent Üniversitesi, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak sanat tarihi, sanat ve kültür ilişkisi, küratörlük çalışmaları ve Çağdaş Türk sanatı dersleri verdi. Çağdaş Türk ve yabancı sanatçılar ve sanat öğrencileri ile sergiler, atölye çalışmaları gerçekleştirdi. Öğrenme güçlüğü yaşayan gruplar ile okul ve müze odaklı eğitim programları geliştirdi ve uyguladı. Köy Enstitüleri, Bizans Sanatı, kültürel mirası koruma ve geliştirme çalıştığı diğer konulardandır. Halen Doğuş Holding A.Ş sanat danışmanı olarak görev yapmaktadır.

METİN GÜRSOY

Metin Gursoy Marka Danışmanlığı Kurucusu ve Kreatif Direktörü
İstanbul, Türkiye

Metin Gürsoy, moda ve yaşam tarzı kavramlarını Türkiye’de iletişim sektöründe ilk etkin kullanan ve bu kavramları ülkemizle tanıştıran ilk kişidir. Lise eğitimini Amerika’da tamamlayan ve Boğaziçi Üniversitesi siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler eğitimi gören Gürsoy, hem Türkiye’de hem de uluslararası medyada yüksek itibar sahibi bir pazarlama danışmanlığı şirketinin kurucusudur.

Apple Ipod’un ülke çapında yankı uyandıran lansmanı ve PR stratejisinin arkasındaki isimdir. Marka danışmanlığını yaptığı prestijli markalar arasında Absolut, Hermès, Davidoff ve Jotun
gibi dev markalar bulunmaktadır. Son dönemde kendi şirketini yöneten Metin Gürsoy, aynı zamanda Türkiye pazarında Hermès markasının tüm PR ve pazarlamasını yürütmektedir. Aynı zamanda Vakko Esmod Uluslararasi Moda Okulu’nda marka pozisyonlandırma ve yönetimi dalında dersler vermektedir.

PIA ENTENMANN

Tarabya Kültür Akademisi ve Goethe Institut küratörü
Almanya

Pia, Nisan 2017’den beri Goethe-Institut İstanbul’da çalışmaktadır ve Tarabya Kültür Akademisi’nin program bölümünde başkanlık görevini yürütmektedir. Ankara’daki Alman Büyükelçiliği tarafından yürütülen konuk sanatçı programı, her türlü sanatçıyı hedeflemekte ve Alman ve Türk sanatçılar arasındaki etkileşimi teşvik etmektedir. Pia, 2011 yılından bu yana Goethe Insitut için çalışıyor. Kariyerine Brüksel’de film ve tiyatro alanlarından sorumlu olduğu program bölümünde başladı. Daha sonra Paris’te ağ koordinatörlüğü yaptı ve Fransa’da ulusal çaptaki sanat projelerinin sorumluluğunu aldı. Türkiye’ye taşınmadan önce, Münih’te Goethe Institut Başkanı’na üç yıl boyunca kişisel danışmanlık yaptı. Almanya’da Stuttgart Üniversitesi’nde ve Montpellier’deki Paul Valery Üniversitesi’nde Latin kökenli diller ve edebiyatı üzerine yaptığı çalışmalar sırasında, aynı zamanda çeşitli gazeteler için serbest gazetecilik yaptı. Şu an İstanbul’da yaşıyor.

OSCAR FUCHS

Yönetim Kurulu Üyesi, Doğuş Fotoğraf ve Kamera Ekipmanları A.Ş.
İstanbul, Türkiye

1969 yılında Istanbulda doğan Oskar Fuchs, Istanbul Alman Lisesinden sonra yüksek eğitimini İsviçre de tamamlamıştır. 1992 senesinde aile şirketi FUCHS Kimya`ya katılan ve değişik pozisyonlarda görev alan Fuchs halen bu şirkette yöneticiliğe devam etmektedir.

Lise yıllarında başlayan fotoğraf merakı, fotoğraf dünyasının değişik dallarında eğitimler alıp, “Sanat Tarihi” dalında yüksek lisans yapmasına neden olmuştur. Önemli bir portföye sahip resim koleksiyonerliği dışında, Türkiyenin en büyük fotoğraf koleksiyonerleri arasında gösterilmektedir.

Ara Güler/Doğuş Holding işbirliğinin fikir babası ve Doğuş Fotoğraf ve Kamera Ekipmanları A.Ş. nin yönetim kurulu üyesidir. Kendi sponsorluğunda değişik fotoğraf kitapları da yayınlamış olan Oskar Fuchs, ana lisanı Türkçe dışında Almanca, İngilizce ve Rumca konuşmaktadır.

NAFİZ KARADERE

bomontiada Yönetim Kurulu Başkanı
İstanbul, Türkiye

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Nafiz Karadere, kariyeri boyunca çeşitli özel sektör bankalarında üst düzey yönetici olarak çalıştıktan sonra 1999 yılında Garanti Bankası’nda Genel Müdür Yardımcısı görevini üstlenmiştir. Bu pozisyondan 2016 yılında emekli olan Karadere, 2017 yılında ise DMS A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi, Pozitif Müzik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, Mobilet Yönetim Kurulu Başkanı, Doğuş Yeni Girişim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, bomontiada Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev almaya başlamıştır. Karadere, Garanti Kültür A.Ş.’nin (SALT) Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmaktadır. Aynı zamanda WWF (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve ÖRAV (Öğretmen Akademisi Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalışmalar yürütmektedir.

AHMET ELHAN

Fotoğrafçı
İstanbul, Türkiye

1959 İzmir doğumlu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültes’nde Grafik Tasarım, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Sinema-TV eğitimi aldı. İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.