Hellen van Meene

Julia Fullerton-Batten

Julia Fullerton-Batten

Eastreet

Alicia Moneva

Söyleşiler

Emel Ernalbant ve Zeynep Erekli : İstasyon’da Yeni Hayat

13 Mayıs Pazar, 16:00.
Yer: bomontiada, C blok 4. kat
45 dakika

1983 İstanbul doğumlu fotoğrafçı Emel Ernalbant, 2014 yılında dört nala giden kariyerini ve İstanbul’u terk ederek daha sade, daha yavaş ve daha zengin bir yaşam için Mardin’e taşındı. İki senedir, Mardin’in yoksul İstasyon Mahallesi’nde kurduğu karanlık odada savaştan kaçarak bu topraklara göçmüş mülteci çocuklarla, Mardinli ailelerin çocuklarına fotoğraf dersleri veriyor. Önce çocukları, ardından aileleri ve son olarak bütün bir bölgeyi fotoğrafın, dünyaya farklı merceklerden bakmanın ve üretmenin gücüyle dönüştürüyor.

Ernalbant’la uzun süre beraber çalışmış ve Mardin’deki yaşamına yakından tanıklık etmiş yazar & editör Zeynep Erekli moderatörlüğünde, fotoğrafla hem kendi hem başkalarının hayatını değiştirmek ve fotoğrafın iyileştirici gücü üzerine bir sohbet.

Hellen van Meene ve Ferhan İstanbullu
Sanatçının Pratiği Üzerine

12 Mayıs Cumartesi, 15:00
Yer: bomontiada, C Blok, 4. kat

Hollandalı ünlü fotoğrafçı Hellen van Meene, fotoğraf alanındaki yolculuğunu, kariyerinin mihenk taşlarını ve çalışmalarının arkasında felsefeyi editör Ferhan İstanbullu ile renkli bir sohbet eşliğinde paylaşıyor.

İlkay Gürpınar ve Emre Doğru
Bir Reklam Serüveni

12 Mayıs Cumartesi, Saat 17:00
Yer: bomontiada, C blok 4. kat
60 dakika

Yaratıcı Ajans TBWA’in Kreatif Direktörü İlkay Gürpınar ile fotoğrafçı Emre Doğru’nun ortak geçmişi, komik bir tanışma hikâyesine dayanıyor. İki isim, yaklaşık 15 sene önce kariyerlerine aynı dönemde adım attı ve o günden bugüne sayısız projede beraber çalıştı. İyi birer arkadaş olan ve kendi alanlarında öncü haline gelen yaratıcı ikili, söyleşide hem karşılıklı bir kariyer retrospektifi yapacak, hem de reklamcılık ve fotoğraf üzerine düşüncelerini ve tecrübelerini paylaşacak.

Can Dağarslanı ve Heval Okçuoğlu
İlişkiler Üzerine

13 Mayıs Pazar, Saat 14:00
Yer: bomontiada, C blok 4. kat
45 dakika

Festivalde yer alan eserlerinden de anlaşılacağı üzere, Can Dağarslanı’nın alışılmadık kompozisyonları mimariden ilham alıyor. Aynı zamanda bir mimar olan fotoğrafçı için, bu iki pratiğin ilişkilendiği yer sonsuz bir oyun alanı. Sanatçı, 212 Magazine Yayın Direktörü Heval Okçuoğlu ile pratiğini şekillendiren ilişkiler üzerine konuşacak. İkili, insan ilişkileri, mekan- obje ilişkileri, toplumsal sınırların hassasiyeti, aşk ve kimlik gibi ilişkiler üzerine ucu açık bir sohbet ortamı yaratmayı planlıyor.