Ekin Çekiç

Niels Ackermann & Sébastien Gobert

Charles Fréger

Ilona Szwarc

Ümit Savacı

FİLM PROGRAMI (6-10 Mayıs)

Bu seçki, yaratıcılığı kutlayan sıra dışı filmleri bir araya getiriyor.

Tüm gösterimler ücretsiz olarak Yapı Kredi bomontiada, ALT-Performance Hall’da gerçekleşmektedir. Lütfen filmlerin altyazı seçeneklerine dikkat ediniz.

Bu etkinlik, İsveç Başkonsolosluğu, Avusturya Kültür Ofisi ve İstanbul Fransız Kültür Merkezi desteği ile gerçekleşmektedir.

persona-liv-ullman-1108x0-c-default
PERSONA (1966)

Yönetmen : Ingmar Bergman
83 dakika
Seslendirme İsveççe ve İngilizce
Türkçe altyazı ile
6 Mayıs Pazartesi, 18:00
ALT – Performance Hall

Dönemin en gözde tiyatro oyuncusu Elisabeth Vogler, önemli bir piyes sırasında aniden susar. Şaşkına dönen insanlar ne olup bittiğini anlayabilmek için ellerinden geleni yapsalar da Vogler konuşmamaya devam eder. Son çare olarak bir kliniğe yatırılan kadın burada da dilsizliğine devam eder. Bedeninde tıbbi olarak hiçbir problem bulunamayan kadın, doktorun tavsiyesiyle gözden uzak bir yazlığa gönderilir. Kendisine genç hemşire Alma eşlik eder. Yazlıkta da Vogler’in ağzını bıçak açmaz. Vogler sustukça Alma konuşur. Sonunda meydana gelen şey, psikoloji biliminin en ilginç vakalarından birini oluşturur.

event-featured-Kerry-Lavin-1535565057
BİR EVLİLİKTEN MANZARALAR (1973)

Yönetmen: Ingmar Bergman
170 dakika
Seslendirme: İsveççe
Türkçe Altyazı İle
6 Mayıs Pazartesi, 20:00
ALT – Performance Hall

Marianne ve Johan’ın aşkı on yılın ardından canlı kalsa da evlilikleri çökmektedir. Çiftin evliliğini ve yaşamını mercek altına alan film, sıradan yaşamları aktarmasıyla Bergman sinemasında bir ilk. Woody Allen ve Richard Linklater gibi usta sinemacıların daçalışmalarını etkiledi. Bir Evlilikten Manzaralar, İsveç televizyonlarında mini bir seri olarak yayınlandıktan sonra beyazperdeye taşındı.

seventhseal
YEDİNCİ MÜHÜR (1957)

Yönetmen : Ingmar Bergman
96 dakika
Seslendirme İsveççe ve Latince,
Türkçe altyazı ile
7 Mayıs Salı, 20:00
ALT – Performance Hall

10 yıldır savaş ve şeref uğruna yollarda olan şövalye Antonius Block, sonunda memleketi İsveç’e dönmüştür ama karşısında onu almaya gelen Ölüm’ü bulur. Block, son bir hamleyle kendi hayatı üzerine satranç oynamayı teklif eder; eğer kazanırsa ölüm onu almayacaktır.

wild-strawberries-i-andersson-00m-g3x
YABAN ÇİLEKLERİ (1957)

Yönetmen : Ingmar Bergman
91 dakika
Seslendirme İsveççe ve Latince,
Türkçe altyazı ile
8 Mayıs Çarşamba, 20:00
ALT – Performance Hall

Huysuz ve inatçı profesör Isak Borg hayatta bir başına kalan, yıllarını bakteri bilimine veren 78 yaşında bir fizikçidir. Mezun olduğu Lund Üniversitesi’nden alacağı onur nişanesi için Stockholm’den Lund şehrine doğru yola çıkan profesöre hamile ve mutsuz gelini Marianne eşlik etmektedir. Yolda bir seri otostopçu ile rastlaşmaları, yaşlı doktora kendi hayatının zevkleri ve başarısızlıkları ile ilgili ilham kaynağı olur. Bunlardan biri de doktorun ilk aşkı genç ve hayat dolu Sara’dır.

İSVEÇ KISA FİLMLER

9 Mayıs Perşembe, 18:00

Anders ve Harri (2008)
Yönetmen : Asa Blanck, Johan Palmgren
13 dakika
Seslendirme İsveççe,
Türkçe altyazı ile
ALT – Performance Hall

Anders ve Harri yakın arkadaşlardır. Aynı müzik zevkini paylaşırlar. Anders ayrıca trenlere meraklıdır. 1918’de İsveç tarihinin en büyük tren kazasının gerçekleştiği Getå’ya gitmeye karar verirler. Birden havada müzik eser. Arkadaşlık, korkular ve trenler üzerine bir film.

Bir Apartman ve Altı Davulcu için Müzik (2001)
Yönetmen: Johannes Nilsson, Ola Simonsson
10 dakika
Türkçe altyazı ile
ALT – Performance Hall

Bir Volvo’ya sığışmış bir çete, bir evin sakinleri köpeklerini gezdirmek için dışarı çıktığında, eve girerler. Birisi kronometresine bakar, çift geri dönmeden on dakikaları vardır. Bir şeyler çalmak yerine, çete odadan odaya geçerek buldukları eşyalarla perküsyon müziği yapar: önce mutfak, sonra yatak odası, banyo ve salon. İlk üç odayı buldukları gibi bıraksalar da, evin sakinleri salonda yarattıkları fırtınayı görünce ne yapacak?

Tussilago (2010)
Yönetmen: Jonas Odell
14 dakika
Türkçe altyazı ile
ALT – Performance Hall

1970’lerin terörist aktivitelerine karışan bir kadının hikâyesi.

Kahve Zamanı (2013)
Yönetmen : Maria Frekriksson
14 dakika
Seslendirme İsveççe
Türkçe altyazı ile
ALT – Performance Hall

Birkaç yaşlı kadın kahve içmek için bir araya gelir. İki dirhem bir çekirdek porselen fincanlarından kahvelerini yudumlarken, bir yandan da viagra, orgazm ve kaçamaklar hakkında konuşurlar. Geçmiş hakkında konuşurken her şey masaya yatırılır ve o sırada yaşadıkları cinsel devrimin gücünü hissederek, altın yıllarını anarlar.

stockholmstories
STOCKHOLM HİKÂYELERİ (2013)

Yönetmen: Karin Fahlén
95 dakika
Seslendirme İsveççe ve Danimarkaca,
Türkçe altyazı ile
9 Mayıs Perşembe, 20:00
ALT – Performance Hall

Stockholm Hikâyeleri, Kasım ayının yağmurlu günlerinde yolları kesişen beş kişiyle ilgili çağdaş ve mizahi bir drama. Şehir ışıklandırması ile ilgili teorisine saplantılı bir şekilde bağlı olan Johan, kısa süre önce terk edilmiş ve şu an işsiz olan Anna’ya aşık olan Douglas, arkadaşları olmadığı için evlat edinme talebi reddedilen Jessica ve bakanlıktaki görevinden rastgele yollanmış bir aşk mektubu yüzünden uzaklaştırılan işkolik Thomas…. Birbirimizi görebilmemiz için ne kadar ışığa ihtiyacımız var? Bir araya gelebilmek için ise ne kadar karanlığa?

willy_ronis
WILLY RONIS, BİR FOTOĞRAFÇININ OTOPORTRESİ

Yönetmen: Michel Toutin
55 dakika
Seslendirme: Fransızca
Altyazı: İngilizce
10 Mayıs Cuma, 18:00
ALT-Performance Hall

Willy Ronis, 76 yıl boyunca her yıl kendi fotoğrafını çekti: İlkini 16 yaşında, sonuncusunu da 92 yaşında. 76 yıl boyunca çektiği bu otoportreler, Willy Rons’in kendinden, sanatından, meslek yaşamından söz eden bu filmin ritmini oluşturuyor. Film aynı zamanda, onu fotoğrafçılık tarihine dahil eden ünlü karelerden bazılarını da çözümlüyor.

the_wall_t
DUVAR

Yönetmen: Julian Pölser
10 Mayıs Cuma, 20:00
Seslendirme Almanca,
Türkçe altyazı ile
ALT – Performans Hall

Bir gün görünmez ve yol vermez bir duvar tüm kırsalı çevreler ve bir kadın kendini açıklanamaz bir şekilde insan iletişimden kopmuş halde bulur. Sadık köpeği Lynx eşliğindeki yaşamı artık medeniyet eli değmemiş ve doğanın kanunlarıyla yönetilen bir dünyadadır.