Ekin Çekiç

Niels Ackermann & Sébastien Gobert

Charles Fréger

Ilona Szwarc

Ümit Savacı

Jüri

COOPER & GORFER

Fotoğrafçılar
Jüri Başkanları

Cooper & Gorfer, sanatçı Sarah Cooper (Amerika, 1974) ve Nina Gorfer’in (Avusturya, 1979) işbirliğinden oluşuyor. İkilinin eserleri kültürel kimliğin kadın boyutuna odaklanıyor. Tanıştıkları ve işbirliği yaptıkları kadınların hikayelerinden ve hayatlarından yola çıkan Cooper & Gorfer güç, cinsiyet, hafıza, göç, dislokasyon ve kimliğin genleşmesi gibi konuları ele alıyor. Cooper & Gorfer işbirliğine 2006’da başladı. Gothenburg, İsveç ve Berlin, Almanya’da yaşıyor ve çalışıyorlar.

NIELS ACKERMANN

Fotoğrafçı

İsveçli belgesel fotoğrafçısı Niels Ackermann, 2007’den bu yana uluslararası basın için çalışıyor ve Lundi13 ajansının kurucu üyelerinden biri. Kiev, Ukrayna ve İsviçre, Cenevre’de yaşıyor. Niels sıklıkla belgesel projeleri ve atölyeleri için sosyal, çevre ve kültür enstitüleriyle işbirliği yapıyor.

ILONA SZWARC

Fotoğrafçı

Ilona Szwarc Los Angeles, Kaliforniya’da yaşıyor. Szwarc Yale University’de fotoğraf üzerine yüksek lisans ve School of Visual Arts’da lisans yaptı. Szwarc’ın fotoğrafları sayısız uluslararası yayında yer buluyor. Bunların arasında The New York Times Magazine, The New Yorker, TIME, The UK Sunday Times Magazine, The Telegraph Magazine, Marie Claire, National Geographic, Surface ve Nylon var.

HANDAN YILMAZ

Kurucu ve Direktör, 212 Studio
Yayıncı, 212 Magazine
Direktör, 212 Photography Festival

Sektörde yirmi seneyi aşkın deneyimi bulunan Handan Yılmaz, butik bir fotoğraf prodüksiyon stüdyosu ve yetenek ajansı olan 212 Studio’yu 2005’te kurdu. 2016’dan beri Türkiye’nin ilk uluslararası altı aylık kültür sanat yayını 212 dergisinin yayıncılığını yapıyor. Yılmaz geçtiğimiz sene ilki düzenlenen 212 Photography Festival’in kurucusu ve direktörü. İstanbul’da yaşıyor.

SAMİ BASUT

Kreatif Direktör, Manajans/JWT Turkey

Basut, Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu, aynı zamanda Reklam Tasarımı alanında yüksek lisans sahibi. Manajans/JWT’nin Kreatif Direktörü olan Basut aynı zamanda Boğaziçi Üniversite’sinde Reklam ve Pazarlama bölümünde Metin Yazarlığı dersi veriyor. Bas Korsten ve Matt Eastwood liderliğindeki JWT Creative Council’in bir üyesi olan Basut, bu sene Crystal Apple Festival, Brandweek ve Berlin’de Epica Creative Circle’da keynote sunumları gerçekleştirdi. Şu an bir belgesel üzerinde çalışıyor.

SÉBASTIEN GOBERT

Gazeteci

Fransız gazeteci ve yazar Ukrayna’da yaşıyor. 2011’den beri çeşitli Fransızca yayınlar için muhabirlik yapıyor. Ukrayna’nın politik evrimlerini seçimler, devrim ve savaş boyunca yakından izledi. Daleko-Blisko isimli bağımsız gazeteci kolektifinin kurucularından biri. Niels Ackermann ile birlikte Looking for Lenin projesinin yazarlığını üstleniyor.

OZAN AÇIKTAN

Yönetmen
1978 yılında Eskişehir’de doğdu. Üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nde 2000 yılında tamamladı. Ardından 2002-2004 yılları arasında Polonya Ulusal Film Okulu Lodz’da fotoğraf yönetmenliği bölümünde okudu. Kısa filmleri Avrupa’da pek çok film festivalinde gösterildi ve ödüller aldı. 2006 ve 2008’de Reklamcılar Derneği tarafından düzenlenen Kristal Elma Ödülleri’nde iki kere “En iyi reklam yönetmeni” ödülüne layık görüldü. Açıktan, 2010 yılında ilk uzun metrajlı filmi Çok Filim Hareketler Bunlar’ı çekti. İkinci uzun metraj filmi Sen Kimsin?’i 2011 yılında çekti ve onu 2014’de Silsile takip etti. Açıktan şu an İstanbul’da PToT FILMS ile çalışmaktadır.

MEHMET KISMET

Fotoğrafçı

1952 doğumlu fotoğrafçı Mehmet Kısmet, fotoğraf çekmeye ilkokul sıralarında başladı. 12 yaşında kurduğu karanlık odasında ilk siyah beyaz fotoğraf baskılarını aldı. Beş fotoğrafçı arkadaşı ile birlikte 1982 yılında kurduğu FOG fotoğraf grubu ile “Kazlıçeşme”, “İstanbul Surları” gibi sergilere ve önemli belgesel çalışmalara imza attı. 2003 yılında, ülkemiz çağdaş fotoğrafına özellikle “Müze ve koleksiyon kalitesinde” fotoğraf baskısı kavramını yerleştirmeyi ve yaymayı hedef alarak İstanbul Fotoğraf Merkezi’ni kurdu. İstanbul Modern Müzesi Fotoğraf bölümünün kurucu heyetinde yer alan Keskin, İstanbul Fotoğraf Merkezi organizasyonu ile müzenin ilk daimi koleksiyonunun oluşturulmasına katkıda bulundu. Eserleri İstanbul Modern Müzesi koleksiyonunda, New York, Paris, Frankfurt ve İstanbul’da özel koleksiyonlarda yer almaktadır.