Levon Biss JeeYoung Lee Helena Blomqvist Scarlett Hooft Graafland

Nasıl Katılırım?

ULUSLARARASI 212 FOTOĞRAF YARIŞMASI

Sizlere Uluslararası 212 Fotoğraf Yarışması’nın üçüncü edisyonunu sunmaktan sevinç duyuyoruz.

Üçüncü yılımızda her türlü fotoğrafı kabul ediyoruz: Fotoğrafları nerede, hangi amaçla ve hangi duyguyla çektiğinizin hiçbir önemi yok. Uluslararası 212 Fotoğraf Yarışması, bize bugüne kadar çektiklerinizin en iyisini göstermeniz için mükemmel bir fırsat!

Tüm başvurular en geç 20 Eylül 2020’de saat 23:59’a (+3 GMT) kadar yapılmalıdır. Lütfen, katılımınızın, kurallara uygun olduğundan emin olmak için katılım şartlarını ve koşullarını mutlaka okuyun (buraya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz).

HAKKINDA

Uluslararası 212 Fotoğraf Yarışması, 212 Photography Istanbul tarafından düzenlenen, ülkeden, bölgeden ve dünyadan yılın en iddialı yeteneklerini öne çıkaran tamamen bağımsız bir girişimdir. Ekipçe, en iyi fotoğrafların peşine düşüyoruz.

Öte yandan, fotoğraf yarışmamız aslında hikâyemizin sadece yarısı. 212 Photography İstanbul kapsamında yer alan bu yarışma ile fotoğraf sanatının önemini vurguluyor; aynı zamanda da yılda iki kez uluslararası sanat ve kültür dergisi 212 Magazine’i yayınlıyoruz İstanbul’un önde gelen butik fotoğraf ve prodüksiyon ajansı 212 Studio olarak, bu iki girişimle hem merak uyandırmayı hem de ilham vermeyi amaçlıyoruz –farklı fikirlerin ve bakış açılarının önyargılar olmaksızın bir araya geldiği bir alan yaratarak; kaynağını bölgeden ve dünyanın dört bir yanından alan sosyal, sanatsal ve kültürel olguları sorgulamak istiyoruz.

KISACASI, KONSEPTİMİZ BAĞIMSIZ YAYINCILIK VE FOTOĞRAFÇILIK TUTKUSUYLA BİRLEŞEN KAPSAYICI VE YARATICI BİR YARIŞMA.

Amacımız, yarışmayı İstanbul kaynaklı kültürel ve sanatsal bir geleneğe dönüştürmek.

Baştan alalım. Katılım ücreti yoktur ve en az 5, en fazla 10 fotoğraf göndererek başvurabilirsiniz. Fotoğrafların belirli 2 veya 3 seriden olmasını tercih ediyoruz ama bu bir zorunluluk değil.

Siz başvurunuzu yaptıktan sonra, 212 ekibi olarak fotoğrafları gözden geçireceğiz ve finalistleri belirleyerek jüri üyelerine sunacağız.

YARIŞMAMIZ, HER YAŞTAN VE HER MİLLETTEN PROFESYONEL VE AMATÖR FOTOĞRAFÇILARIN HER TÜR KAMERAYLA ÇEKİLMİŞ FOTOĞRAFLARINI KABUL EDİYOR.

BAŞKA NELER Mİ VAR?

İşte size birkaç temel kural.
Yarışma, fotoğrafçılık alanında düzenli çalışmalar yapan tüm sanatçılara ve tüm fotoğrafçılara açıktır. Başvurmak için yaş ve millet sınırlaması bulunmamaktadır.

  • Yarışma, fotoğraf türüne göre değerlendirme yapmamaktadır; portre, manzara, natürmort, moda vb. her tür fotoğraf kabul edilir.
  • Amaç yılın en dikkate değer fotoğrafçılarını keşfetmektir. Bu sebeple yalnızca ve yalnızca uluslararası öneme sahip bir kültür kurumunda ya da galeride büyük bir sergi açmamış fotoğrafçıların ve sanatçıların başvuruları kabul edilmektedir.
  • Kolektif başvuruları –2 ya da daha fazla sanatçı imzasını taşıyan işler– söz konusu sanatçıların düzenli olarak birlikte çalışması ve eserlerin bütününü birlikte oluşturmuş olması şartıyla kabul edilmektedir.

FORMAT

Yarışmaya katılan fotoğraflar iki turda değerlendirilir:

Birinci tur: Başvurular en geç 20 Eylül 2020 23:59 (+3 GMT) tarihine kadar web sitesinde yer alan form üzerinden gerçekleştirilmelidir (detayları aşağıda bulabilirsiniz). Birinci turun ardından yarışma kurulu 10 katılımcının eserlerini seçerek jüriye sunacaktır. En geç 24 Eylül 2020’de tüm katılımcılar ikinci tur için seçilmiş olup olmadıklarına dair bilgilendirilecektir.

İkinci tur: Seçilen 10 katılımcının işleri jüri tarafından değerlendirilecektir. 10 Ekim 2020’de festival sırasında sonuçlar ikinci tura kalan tüm katılımcılara bildirilecektir.

Yarışmaya katılmak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

BİRİNCİ ADIM

Fotoğraflarınızı en geç 20 Eylül 2020 23:59 (+3 GMT) tarihine kadar web sitesindendeki form aracılığıyla gönderin.

www.212photographyistanbul.com web sitesindeki başvuru formunu inceleyin.

Başvuru formunu doldurun * sizden istenen hiçbir bilgiyi eksik bırakmayın.

İşleriniz arasından yakın dönemde çektiğiniz en az 5, en çok 10 fotoğrafı seçin. Fotoğraflar tercihen 2 veya 3 seriye ait olmalıdır. Doldurduğunuz başvuru formunu ve forma .zip dosyası halinde yüklediğiniz 10 fotoğrafınızı gönderin.

Dosyalar şu özelliklerde olmalı: PDF, JPG veya PNG formatlı, 72 dpi, RGB, tüm fotoğraflar en fazla 1920 piksel uzunluğunda olmalı.

Her dosya, aşağıdaki şekilde adlandırılmalı: soyad_ad_ seriismi_01.jpg (örneğin ilk dosya için demirci_ali_tez_01.jpg, onuncu için demirci_ali_icmekan_10.jpg vb.)

 

Lütfen formu doldururken içinde en az 5, en fazla 10 ayrı fotoğraf olan, tek bir ZIP dosya ekleyin. Bu formu, en geç 20 Eylül 2020 23:59 (+3 GMT) tarihinde göndermelisiniz.

İKİNCİ ADIM

Seçilen 10 katılımcı jüri tarafından değerlendirilecektir. İkinci adımın tüm katılımcıları 10 Ekim 2020 itibariyle sonuçtan haberdar edilecektir.

Mümkün olduğunca dürüst ve şeffaf olmaya çalışacağımızdan emin olabilirsiniz. Süreçle ilgili herhangi bir sorunuz olursa lütfen bizlerle iletişime geçmekten çekinmeyin.