Kadın Bakışı

BLP_Lavazza_Kenya_NIKON_0627

AMI VITALE

Müze Gazhane
19 Ekim-7 Kasım

En çetin vahşi yaşam ve çevresel hikayelerini de işlerinde konu eden, ve işleri tüm dünyada galeri ve müzelerde sergilenen Vitale, Instyle Magazine tarafından ‘boy gösteren, sesini çıkaran, ve işleri halledebilen’ kadınları kutlayan bir liste olan 50 Badass Women’da Jane Goodall, Christiane Ampanpour ve Ruth Bader Ginsburg gibi isimlerin arasında gösterildi.

DEVAMI

Özge Sebzeci Sergi Görsel 1

ÖZGE SEBZECİ

Müze Gazhane
19 Ekim-7 Kasım

İstanbul’da yaşayan belgesel fotoğrafçısı Özge Sebzeci, medyum aracılığıyla farklı insanlara ve hikayelere ulaşma tutkusunu izleyicisine hissettirirken, kendisi için de en uygun ifade aracı olduğunu söylüyor. Sebzeci’nin işleri National Geographic, NPR, The New York Review of Books, The Huffington Post , NRC Handelsblad, De Standaard, VG and 140journos gibi mecralarda yer buldu.

DEVAMI

Oil_village_005-copy

RENA EFFENDI

Müze Gazhane
19 Ekim-7 Kasım

Çalışmaları insan ve çevre özneli olaylar veya problemler ilişkisinde ilerleyen Effendi Bakü doğumlu, İstanbul’da yaşayan bir serbest fotoğrafçı. 2005’te World Press Photo Joop Swart Masterclass, 2009’da ise Magnum Fotoğrafçılık ödülünün sahibi olan sanatçı, aynı zamanda toplumsal gerçekliği ve bireylerin yaşantılarına ışık tuttuğu işleriyle 2011 yılında Prince Claus ödülüne layık görüldü.

DEVAMI

AMI VITALE

Müze Gazhane
19 Ekim-7 Kasım

Günümüzün en etkili foto muhabirlerinden olan Ami Vitale, 100’ü aşkın ülkeye gerçekleştirdiği seyahatlerde yalnızca şiddet ve çatışmalara tanık olmakla kalmayıp; insan ruhunun gerçeküstü güzelliğinin ve payidar gücünün sahne aldığı koşullarda da orada bulundu. Nikon Elçisi ve National Geographic Magazine fotoğrafçısı Vitale, yazarlık ve film yapımcılığı da yapıyor. Yıllar boyunca çamurdan barakalarda ve savaş sahnelerinin tam ortasında yaşamış olan Amerikan foto muhabir; panda kostümü ile projeler yürütüp, sıtma bile geçirerek— ‘hikayeyi yaşamak’ kavramına dair inancını kanıtlıyor. 

En çetin vahşi yaşam ve çevresel hikayelerini de işlerinde konu eden, ve işleri tüm dünyada galeri ve müzelerde sergilenen Vitale, Instyle Magazine tarafından ‘boy gösteren, sesini çıkaran, ve işleri halledebilen’ kadınları kutlayan bir liste olan 50 Badass Women’da Jane Goodall, Christiane Ampanpour ve Ruth Bader Ginsburg gibi isimlerin arasında gösterildi. Uluslararası Yılın Fotoğrafçısı Ödülleri’nde Yılın Magazin Fotoğrafçısı ve Daniel Pearl Ödülleri’nde Seçkin Muhabirlik gibi sayısız ödüle sahip olan Vitale, aynı zamanda global bir eğitmen. 

Ripple Effect Images’ın kurucu üyelerinden olan fotoğrafçı, bu organizasyon aracılığıyla diğer bilinen kadın bilim insanları, yazarlar, fotoğrafçılar ve filmciler ile birlikte çalışarak gelişmekte olan ülkelerdeki kadınların yaşadıkları zorluklara ışık tutup, bu zorlukları ortadan kaldıracak programlar yürütmektedir.

© Ami Vitale

ÖZGE SEBZECİ

Müze Gazhane
19 Ekim-7 Kasım

İstanbul’da yaşayan belgesel fotoğrafçısı Özge Sebzeci, medyum aracılığıyla farklı insanlara ve hikayelere ulaşma tutkusunu izleyicisine hissettirirken, kendisi için de en uygun ifade aracı olduğunu söylüyor. 

Galatarasay Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan ve Galata Fotoğrafhanesi’nden Belgesel Fotoğrafçılığı Programı’nda yer alan Sebzeci, foto muhabir olarak da birçok farklı fotoğraf ve haber ajansı ile çalıştı. Sebzeci’nin işleri National Geographic, NPR, The New York Review of Books, The Huffington Post , NRC Handelsblad, De Standaard, VG ve 140journos gibi mecralarda yer buldu. 

Özge Sebzeci aynı zamanda Women Photograph, Diversity Photo ve Varız Buradayız gibi kurumların üyesi, ve On Spec Podcast’in kurucularından biri. 2018’de Magnum Fotoğraf ve Sosyal Adalet temsilcilerinden biri seçilen fotoğrafçı, yine aynı yıl Marilyn Staffor Fotoreportage Ödülleri’nde birinci oldu. Sanatçı aynı zamanda 2020-2021 National Geographic Kaşifi.

© Özge Sebzeci

RENA EFFENDI

Müze Gazhane
19 Ekim-7 Kasım

Rena Effendi, çalışmaları insan ve çevre özneli olaylar veya problemler ilişkisinde ilerleyen 2001’den beri de bunların dökümasyonunu yapan Bakü, Azerbaycan doğumlu bir serbest fotoğrafçı. Erken işlerinden olan Pipe Dreams: A Chronicle of Lives along the Pipeline’da petrol sektörünün 1700 km kadar uzunluğunda olan Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye hattı üzerinde yaşayan insanların hikayelerini nasıl etkilediğinin belgesi niteliğinde işlerini derleyen Effendi; ikinci kitabını da 2012’de yayınladı. “Liquid Land” monografisiyle, daha kişisel ama tüm bu sorunlara da çok uzak olmayan şiirsel bir biçemle, babasının Sovyet Rusya döneminde bir böcekbilimci olarak topladığı 30 binin üzerinde kelebekle oluşturduğu fotoğraflarla çevresel çöküş ve hassasiyetlik gibi kavramları işliyor. 

Rena Effendi’nin eserleri tüm dünyada Saatchi Gallery, Miami Art Basel, Istanbul Modern, ve 52. Venedik Bienali gibi sayısız müze ve sergide sergilendi. Sanatçı aynı zamanda National Geographic, The New Yorker, Newsweek, TIME, The New York Times magazine, Vogue, Marie Claire, The Sunday Times gibi yayınlarda editoryal görevler de üstlendi.

Effendi, aralarında National Geographic ve Getty Images gibi isimlerin bulunduğu, birçok uluslararası ödüle de sahip: “Fifty Crows” Documentary Photography, Mario Giacomelli Memorial Fund ödülleri ise bunlardan bazıları. 2005’te World Press Photo Joop Swart Masterclass, 2009’da ise Magnum Fotoğrafçılık ödülünün sahibi olan sanatçı, aynı zamanda toplumsal gerçekliği ve bireylerin yaşantılarına ışık tuttuğu işleriyle 2011 yılında Prince Claus ödülüne layık görüldü. 2012 ve 2014’de sırasıyla Prix Pictet ve SONY Dünya fotoğrafçılığı ödüllerini, “Chernobyl: Still Life in the Zone” ile kazanan Rena Effendi, şu anda İstanbul’da yaşıyor ve dünya çapında çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

© Rena Effendi

5 Kadına 5 Soru
Ekin Özbiçer x Binnaz Saktanber

ONLINE

Prestijli moda yayıncılarıyla çalışan fotoğrafçı Ekin Özbiçer,
sosyal medya çağında ve özellikle pandemi döneminde görsel üretim yapmak üzerine Binnaz Saktanber ile söyleşiyor.

İzlemek için tıklayın.

5 Kadına 5 Soru
Dilan Bozyel x Binnaz Saktanber

ONLINE

Fotoğraf sanatçısı Dilan Bozyel, görsel dünyada üretim yapan bir kadın olarak sektöre bakış açısının yanı sıra, yazar, yönetmen ve eğitimci kimliğiyle ilgili
Binnaz Saktanber’in
sorularını yanıtlıyor.

İzlemek için tıklayın.

5 Kadına 5 Soru
Mine Kasapoğlu x Binnaz Saktanber

ONLINE

212 Photography Istanbul kapsamında Olimpik Düşler isimli sergide de fotoğrafları yer alan spor fotoğrafçısı Mine Kasapoğlu,
spor ve fotoğraf arasındaki ilişki kurma biçimlerini ve mücadeleleri Binnaz Saktanber’e anlatıyor.

İzlemek için tıklayın.

5 Kadına 5 Soru
Özge Sebzeci x Binnaz Saktanber

12 Ekim Salı
ONLINE

Kadın cinayetleri ve göçmen çocuklar gibi dezavantajlı gruplarla ilgili hikayeler üzerine üzerine fotoğraf ve belgesel üreten fotoğrafçı Özge Sebzeci,
Female Gaze’in bu bölümünde Binnaz Saktanber’in sorularını yanıtlıyor.

İzlemek için tıklayın.

5 Kadına 5 Soru
Ebru Yıldız x Binnaz Saktanber

12 Ekim Salı
ONLINE

İşleri geçtiğimiz yıl 212 Photography Istanbul kapsamında sergilenen Ebru Yıldız,
Binnaz Saktanber ile New York’taki kariyeri ve fotoğraf yolculuğu üzerine bir söyleşi gerçekleştiriyor.

AÇIK ÇAĞRI: BİR İNSAN HİKÂYESİ ANLATMAK
RENA EFFENDİ İLE FOTOĞRAF ATÖLYESİ

Müze Gazhane
28-31 Ekim

*Eğitim programına katılmak isteyen fotoğrafçı ve foto muhabirlerin cv’leri ile birlikte başvurularını e-posta aracılığıyla iletmeleri gerekmektedir. 

212 Photography Istanbul’un ABD’nin Türkiye’deki Diplomatik Misyonu’nun değerli katkılarıyla gerçekleştireceği Female Gaze (Kadın Bakışı) başlıklı proje kapsamında, Rena Effendi’nin eğitmenliğinde yapılacak ‘Bir insan hikâyesi anlatmak’ başlıklı fotoğraf atölyesi için açık çağrı:

Başvuru için son tarih: 20 Ekim’dir.

 

DEVAMI

Kadın ve LGBTQI fotoğrafçıların katılımına açık programa dair detayları aşağıda bulabilirsiniz. Eğitim programının dili İngilizcedir. Katılım için ileri seviyede İngilizce bilgisi gerekmektedir. Bu proje, ABD Büyükelçiliği Hibe Programı kapsamında desteklenmektedir.

BİR İNSAN HİKÂYESİ ANLATMAK
Rena Effendi ile Fotoğraf Atöylesi

Müze Gazhane,
28-31 Ekim

Female Gaze (Kadın Bakışı) görüntü deneyimini kayıtlara fotoğraf olarak geçiren, çoğunluk durumundaki bakışı sorgulayan ve bu bahsi geçen çoğunluk bakışın medya ve toplum üzerinde yarattığı kaçınılmaz etkiyi eşitlikçi temeller üzerinden yeniden düzenlemeyi arayan bir proje. 

Projenin çıkış noktasını, medyada fotoğrafçılık ve foto muhabirlik alanında görülen toplumsal cinsiyet eşitsizliği kaynaklı boşlukların kapatılmasını desteklemek amacıyla, dünya genelinde ayrımcılık gören fotoğrafçı ve foto muhabirlere tanınan kısıtlı özgürlük alanı ve bu dengesiz dağılımın sektördeki yansımaları oluşturuyor. Günlük olarak karşımıza çıkan fotoğrafların oluşturulma aşamasında ezici bir çoğunluğa karşılık gelen male gaze (erkek bakışı), toplumsal fotografik hafızanın patriyarkal etki altına girmesine yol açıyor. Proje, dünyayı ve kültürler arası diyalogu foto muhabirliğe ve fotoğraf sanatına daha eşitlikçi bir bakış üzerinden deneyimleyerek bir tartışma ortaya koymayı amaçlıyor.

Türkiye’den ve ABD’den kadın fotoğrafçıların ve muhabirlerin dahil olacağı Female Gaze kapsamında sergi, söyleşiler, paneller ve eğitim çalışmalarına yer veriliyor.

Fotoğrafçılık ve diğer disiplinlerde ayrımcılık gören bireyleri güçlendirerek foto muhabirlik alanındaki ve medyadaki cinsiyet eşitsizliği kaynaklı boşlukların kapatılmasına katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilecek Female Gaze programı dahilinde; 28-31 Ekim arasında Rena Effendi yürütücülüğünde bir fotoğraf eğitim programı Müze Gazhane’de gerçekleşecek.

Rena Effendi, kendisini “küresel hikâye anlatıcı” olarak tanımlayan ve işleri sosyal eşitsizlikler, çatışmalar ve çevre temalarında şekillenen ödüllü bir belgesel fotoğrafçısı. 

Eğitim programına katılmak isteyen fotoğrafçı ve foto muhabirlerin cv’leri ile birlikte başvurularını e-posta aracılığıyla iletmeleri gerekmektedir. 

Başvuru için son tarih: 20 Ekim’dir.

Başvuru sürecine ilişkin önemli notlar:

  1. Başvuru adresi: contact@212photographyistanbul.com.
  2. Başvurularınızın değerlendirmeye alınması için ileteceğiniz e-postanın konusunda ‘Female Gaze – Eğitim Programı Başvurusu’ yazmasına lütfen dikkat ediniz.
  3. Program kadın ve LGBTQI fotoğrafçılara açıktır.
  4. Eğitim programının dili İngilizcedir. Katılım için ileri seviyede İngilizce bilgisi gerekmektedir. 
  5. COVID-19 önlemleri kapsamında gerçekleşecek eğitim programının kapasitesi 15 kişiyle sınırlıdır. 
  6. 28-31 Ekim arasında Rena Effendi yürütücülüğünde gerçekleşecek eğitim programı Müze Gazhane’de gerçekleşecektir. Eğitim programı ile ilgili detaylar başvurusu kabul edilen katılımcılara e-posta yoluyla iletilecektir.
  7. İstanbul dışından gelecek olan fotoğrafçıların tüm ulaşım, yemek ve konaklama masrafları program yürütücüleri tarafından karşılanacaktır.
© Rena Effendi